Teknoloji Bağımlılığı Seminerinde Derneğimizde Buluştuk

Teknoloji Bağımlılığı Seminerinde Derneğimizde Buluştuk

3 years ago 0 0 1342

Karşıyaka İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliğinde “Teknoloji Bağımlılığı” konulu seminer gerçekleştirildi.

 

Karşıyaka İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi Doktoru Özlem AYGÜN’ün dernek merkezimizde düzenlediği seminerde ilkokul, ortaokul ve lise düzeyindeki çocukların ebeveynlerinden oluşan katılımcılara, “Teknoloji bağımlılığı nedir? Belirtileri neler olabilir? Sebepler neler olabilir? Kimler risk altında? Dijital oyunlar, Dijital Oyunların Çocuklar ve Gençler Üzerindeki Olumlu ve Olumsuz Etkileri” konularında bilgiler verildi.Ayrıca, çocukların son dönemlerde özellikle hayatlarına mal olan oyunlar, internet kullanımı, teknolojik aygıtlarla ilişki biçimleri ve onlara bağlanmalarının üstünde duruldu.

 

 

Doktor Özlem Aygün; katılımcılara son zamanlarda video oyunları ile ilgili yapılan içerik analizleri sonucu oyunların %89’unun şiddet içerdiğini göstermektedir. Şiddet içeriğinin yanı sıra bazı dijital oyunlar, cinsellik ve İslamofobi gibi gizli mesajların yer aldığı tehlikeleri de içermektedir. Özellikle Avrupa ülkelerinde giderek artan İslamofobinin dijital oyunlar yoluyla da devam ettiği görülmektedir diyerek, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından İslamofobik oyunların içeriği hakkında toplumun farkındalığını sağlama amacıyla oluşturulan http://farkindayiz.gov.tr/ sayfadan  ve daha detaylı bilgiye ulaşabileceklerini belirtti.

Aygün; Bunun yanı sıra, bazı oyunlar eğitici, öğretici ve geliştirici niteliklere de sahiptir. Bu tarz oyunların bilgisayar kullanma yeteneğinin ve reflekslerin geliştirilmesine katkı sağlayan özellikleri, zekâyı ve yabancı dil öğrenme yeteneğini geliştirici özellikleri ve çocuğunuzun oyun oynarken farkına varmadan birçok konuda bilgi sahibi olmasını sağlayan eğitici özellikleri vardır. Bu yüzden çocuğunuzu bu tarz oyunlara yönlendirmeniz çocuklarınızın gelişimi açısından önem teşkil etmektedir. Çocuğunuzun sağlıklı oyun oynayabileceği http://www.trtcocuk.net.tr/oyunlar , http://www.aktifsinif.net/ ,http://www.zekaoyunu.biz/ ,http://www.guvenlicocuk.org.tr/ gibi birkaç sayfaya ulaşabilirsiniz.

Aygün son olarak; sözde oyun diye adlandırılan bazı siber saldırılar tarafından çocuklar ve gençlerin, ruh sağlıklarını bozarak intihara yönlendirilebilmektedir. Örneğin oyun kılıfı adı altında gece uyanmaları istenen çocuk ve gençlerin hayatları giderek düzensizleştirilmekte, korku gerçekte var olmayan şeyleri içeren video ve görüntüler izletilmekte ve günlerce devam eden bu süreç ile yanlış değer yargıları uyandırılıp, değersizlik hissi aşılanmaktadır.

            Yine oyun kılıfı altında kişisel bilgiler oltalama (Phishing) yoluyla ele geçirilerek tehdit, şantaj ve siber zorbalık yoluyla istediklerini yaptırmakta hatta intiharla sonuçlanabilmektedir.  Son zamanlarda çocuk ve gençleri tehdit eden  “Mavi Balina” ile başlayan “Mariam” ile devam eden  “Momo” ile tekrar gündeme gelen siber salıdırlar, sosyal medya platformları, telefon mesajlarıyla, mail, whatsapp uygulamaları kanalından kişilere link gönderilerek oynanan oyunlardır”dedi.

 

Seminerin kapanış konuşmasında Doktor Özlem Aygün; teknoloji bağımlılığına yol açan psiko-sosyal nedenlerin değerlendirilmesi ve oyun, internet, sosyal medya bağımlılıklarından kurtulma yolları üstünde görüş alışverişinde bulunulmasının ardından teknoloji bağımlığına karşı çocuk ve gençlerin spora ve sanata yönlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

 

Teknolojik bağımlı çocuk zamanının büyük bir kısmını teknolojik aletlerle geçiriyor. Bu aletleri kullanması anne ve babası tarafından engellendiğinde ise aşırı tepki veriyor. Ayrıca çocukların davranışlarına hoşgörüsüzlük, empati yapamama, olaylar karşısında çözüm üretememe olarak yansıyor. Anne ve  babalara tavsiyemiz öncelikle çocuklarının nelerle ilgilendikleri konusunda  bilgi sahibi olmalılar diyen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz; Seminerin çok verimli geçtiğini, teknoloji bağımlılığı ile ilgili çalışmalara daha fazla destek verilmesi gerektiğini vurgulayarak İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Hayat Merkezi’ne ve “Teknoloji Bağımlılığı” konulu seminer için Dr. Özlem Aygün’ü tebrik ederek teşekkür belgesi verdi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x