Soma’ya Yardıma Devam !

Soma’ya Yardıma Devam !

8 years ago 0 0 2061

Türkiye’de tarihinin en büyük maden faciası olarak kayıtlara geçen, 13 Mayıs’ta  Soma Kömür İşletmelerinde  301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciası ardından yaklaşık 7 ay geride kaldı.

 

Felaketin ardından onbinlerin aktığı, yerli ve yabancı medya organlarının  gelişmeleri gün gün aktardığı Soma’da, siren sesleri ve kurtarma çalışmalarının, devlet yetkililerinin açıklamalarının ve ülkenin dört bir yanından gelen gönüllülerin yarattığı o mahşeri kalabalığın yerini şimdi sessizlik almış durumda. Kentte hayat normale dönmüş gibi görünse de artık hiç bir şey eskisi gibi değil.

 

Binlerce ailenin ekmek kapısı olan madenlerde artık kazma vurulamıyor. Facianın gerçekleştiği Soma Kömür işletmelerinde faaliyet tamamen durdurulmuş durumda. Diğer şirketlere ait ocaklarda çalışanlarsa facianın yarattığı  travmanın etkisi altında. Ölen 301 madencinin 190’ı  Soma ilçe nufusuna kayıtlı. Ama  ateş, sadece yaşamını yitiren madencilerin ocaklarına düşmedi. Soma’da 15 bine yakın madencinin bir çoğu çalıştıkları madenlerin kapatılması nedeniyle işsiz kalmış durumda.

 

13 Mayıs’ta yaşanan facianın ilçede büyük bir travmaya neden olduğuna işaret eden Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt YILMAZ; “Burası küçük bir İlçe ve maden bu ilçenin hayatı. Herkes birbirini tanır burada, o yüzden madenden çıkan her cenaze her evden çıkmış gibi ağır bir darbe vurdu ilçede yaşayanlara. Sadece hayatını kaybeden madencilerin aileleri değil, yaralı kurtulanların dışında şimdi işsiz kalan binlerce madencinin evlerinde  hem bu facianın şoku, hemde gelecek kaygısı birlikte yaşanıyor. Banka borçları, senetler ve iş olmayınca nasıl geçineceklerini düşünenler büyük stress içinde. Soma’ya elimizden geldiğince yardım yapmaya çalışıyoruz. Şehitmadencilerin ailelerine dağıtılacak yardımlar, imza karşılığı Soma Kaymakamlığı adına Selami ÖZDEMİR’e, Kınık Kaymakamlığı adına Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı adına Fatih DURMAZ’a  teslim ettik. Ayrıca, Soma faciasının gerçekleştiği günden şuana kadar canla başla çalışan Değerli Kaymakamımız Sayın Bahattin ATÇI’ya, teşekkürlerimi arz ederim”dedi.

 

Şehit madencilerin ailelerine dağıtılacak gıda paketlerinde 1 kilo sıvı yağ, 1 kg un, 1 kg domates salçası, 1 kg mercimek, 1 kg pirinç, 1 kg bulgur, 1 kg fasulye, 1 kg şeker, 1 adet margarin, 1 adet çorba, 1 adet tuz ve 2 kg makarna bulunuyor.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x