Kolon Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliğimiz

Kolon Kanseri Farkındalık Ayı Etkinliğimiz

4 years ago 0 0 1677

Kolon Kanseri Farkındalık Ayı Nedeniyle

Dernek Yetkililerimize Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) Doktoru Derya Çetin Tarafından  Sunum Yapıldı

Kansere karşı bilinçlendirme faaliyetleri yürüten Derneğimiz, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM)  Doktoru Sayın Derya Çetin ile “Kolon Kanseri “ konulu sunum Dernek binamızda 08 Mart 2018 Perşembe günü saat 10.00’da düzenledi.

 

Diğer kanserlerde olduğu gibi kolon kanserleri iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır. Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir.  Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Taramada ülkemizde “gaitada gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-70 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir.

 

Ailesinde kolon kanseri olanlar dikkat!

Kolon kanserinde yaş, yanlış beslenme ve sigara tüketiminin başlıca risk faktörleri olduğunu söyleyen  Dr. Derya Çetin; “Aile bireylerinden birinci ve ikinci derece akrabalarda kolon kanseri tespit edilmişse mutlaka o aile bireylerinin kolon kanseri riski açısından taranması, takibe alınması gerekir” dedi.

 

 

 

“Gizli kan” testiyle kanser teşhisi

Dr Derya Çetin, “Dışkıda gizli kan saptanıp kolonoskopi yapılan kişilerde henüz kanserleşmemiş polip halindeki tümörler tespit edilerek kanser gelişmesi önlenebildiği gibi kanser gelişmiş olan olgularda da erken teşhis ile ölüm oranları azaltılmaktadır. Ülkemizde de KETEM’lerde ve Aile Sağlığı Merkezlerinde 50-70 yaş arasında kadın ve erkek nüfusa; kalın bağırsak kanseri taraması gaitada gizli kan kiti yardımıyla hızlı, pratik ve güvenilir şekilde 2 yılda bir yapılmaktadır. 50 yaşından sonra her 10 yılda bir de kolonoskopi önerilmektedir.

 

Poliplerde kanser riski

Dr Derya Çetin, bağırsakta büyüyen ve et benine benzeyen dokulara “polip” dendiğini, bunlardan bazılarının da zamanla kanser riski taşıdığını söyledi.

Tespit edilen poliplerin mutlaka temizlenmesi gerektiğini vurgulayan Çetin, “Bağırsaktaki poliplerin, sayısına, büyüklüğüne ve türüne göre belirli aralıklarla tarama programına alınarak, kontrol altında tutulması gerekir. Kanser hastalığına karşı mücadelede erken teşhis dolayısıyla kanser taramalarının çok önemli olduğunu belirterek, halkımızı ücretsiz olarak taramalarını yaptırabilecekleri KETEM (Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi), Toplum Sağlığı Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerimize bekliyoruz” dedi.

 

Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz; “Türkiye’de her yıl yaklaşık 175 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor.  Hayatın her alanında var olan kanserojen maddeler; insanları ister istemez korkutuyor ve tedbirli yaşamaya yöneltiyor. Kolon kanserinin, son zamanlarda gastroentoroloji alanındaki endoskopik işlemlerde teknik ve cihaz açısından gelişmeler erken kanserlerin ameliyata gerek kalmadan endoskopik yöntemlerle çıkartılabilmesine imkanı veriyor. Bu yöntem, dünyada ve ülkemizde oldukça revaçta olan ve başarılı bir şekilde uygulanan tedavi yöntemi haline geldi. Ama bu erken evre, yani kalın bağırsak duvarını aşmayan erken kanserler için geçerlidir. Ancak unutulmamalıdır ki, kanser; erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilen bir hastalıktır” dedi.

 

Dernek yetkililerimizi bilinçlendirmek amacıyla yapılan kolon kanseri sunumu sonunda Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz ve Dernek Müdürü Dilek Yılmaz, (KETEM) Dr. Derya Çetin ve Ebe Gül Çalışkan’a teşekkür ederek çiçek ve teşekkür belgesi verdi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x