KETEM, KMDD ve DEÜ İşbirliğiyle “Kanser Genel Bilgilendirme” Konulu Sunum Düzenledi

KETEM, KMDD ve DEÜ İşbirliğiyle “Kanser Genel Bilgilendirme” Konulu Sunum Düzenledi

5 years ago 1 0 1556

Dokuz Eylül Üniversitesi Psikoloji Bölümü 1. Sınıf Öğrencileri Esra Karakurt ve Beyza Afşar ile Hukuk Fakültesi 1. Sınıf Öğrencisi Çağlayan Demirci’nin organize ettiği sunum  Tınaztepe Yerleşkesi Konferans Salonunda gerçekleşti.  (KETEM) Kanser Erken Teşhis ve Tarama Merkezi  Doktor Derya Çetin’in dinleyicilerle iletişim halinde gerçekleştirdiği “Kanser Genel Bilgilendirme” konulu sunumda kanseri anlattı.

 

Kansersiz bir hayat için ilk olarak sigara ve alkolden uzak durmanın önemine dikkati çeken Çetin, şöyle devam etti; “Kansersiz bir hayat ve kanser hastalığından korunmanın olasıdır. Bunun için sigara ve alkolden uzak durulması, az yağlı, bol lifli gıdalarla beslenme alışkanlığının tercih edilmesi, fiziksel aktivitenin attırılması, bol miktarda sebze ve meyve tüketilmesi, kanser olma riskini azaltacaktır. Kanserin erken tanı ve tedavisi çok önemlidir. Özellikle kanserde erken tanı, tedavinin başarısını anlamlı bir şekilde arttırır.” dedi.

 

 

Toplumla birebir gerçekleştirilen sunumların yararına ve etkisine dikkat çeken Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz ; “Kanserin, kötü hücrelerin denetimsiz olarak sürekli çoğalması sonucu ortaya çıkan ve başka organlara da yayılan bir hastalık olduğunu ifade etti. Kanser hastalığının görülme sıklığının yaşa, cinsiyete, köken aldığı organa, genetik ve çevresel etmenlere, beslenme alışkanlıklarına göre farklılıklar gösterir. Kanserin, ölüm nedenleri arasında ön sıralarda yer alması nedeniyle bir sağlık sorunu olmasının yanında, topluma getirdiği ekonomik maliyeti nedeniyle toplumsal bir sorun olduğu görülmektedir. Ülkemizde çeşitli nedenlerle kanser hastalığı riski altında bulunan insan sayısının gün geçtikçe arttığını göstermektedir.” dedi.

 

Sunum sonunda Psikoloji Bölümü 1. Sınıf Öğrencileri Esra Karakurt ve Beyza Afşar ile Hukuk Fakültesi 1. Sınıf Öğrencisi Çağlayan Demirci, Dernek Başkanı Mevlüt Yılmaz ‘ın desteği ve Doktor Derya Çetin’in verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ederek plaket verdiler. Dernek Başkanı Yılmaz’da toplum yararına yaptıkları çabalardan dolayı Esra Karakurt, Beyza Afşar ve Çağlayan Demirci’ye teşekkür belgesi verdi.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x