Kanser, Kanserden Korunma ve Tarama Semineri

Kanser, Kanserden Korunma ve Tarama Semineri

3 years ago 0 0 1262

Seminer Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliğinde derneğimizde gerçekleşti.

 

Gerçekleştirilen seminere vatandaşlar, öğrencilerin yanı sıra  ilik nakli beklemekte olan Ege Üniversitesi Hastanesinde MDS hastası olarak tedavi gören Ulvi Ulaştıran isimli hastamızın Annesi ve arkadaşları da katıldı.

 

Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM) doktorlarından Dr. Hatice Uçar “Kanser, Kanserden Korunma ve Tarama Testleri ” başlığında; Kanserden korunmak için beslenme, kanseri engelleyici besinler, sigaranın zararları, bırakmanın yararları, meme kanseri, meme kanseri riskini azaltıcı faktörler, meme kanserinde erken teşhisin önemi ve evde kendi kendine muayene, rahim ağzı kanseri, kalın bağırsak kanseri, kanser belirtileri, kanser taramasının önemi gibi konularda katılımcılara aydınlatıcı bilgiler verdi.

 

 

Tarama programı,  kanser belirtisi ve şikayetleri olmadan önce kanseri saptamaya yönelik olarak yapılan muayene,  görüntü veya laboratuar işlemlerini içermektedir diyen Dr. Hatice Uçar ; “Doktorun tarama testi yapması kanser var anlamına gelmez.  Bazı tarama uygulamalarıyla kanserin erken dönemde tespit edilmesi durumunda, tamamen iyileşme sağlanabilmekte, daha az yan etkisi olan ilaçlar veya girişimler uygulanarak hastalık kontrol altına alınabilmektedir. Başta hasta sağlığı olmak üzere tedavi maliyeti bakımından da bu uygulama faydalı bulunmuştur.  

Ulusal ve uluslararası kanser örgütlerinin tarama programı önerdiği kanser tipleri meme kanseri, kolorektal (kalın barsak) kanser, serviks ( rahim ağzı)  kanseri ve prostat kanseridir. Şüphesiz bütün kanser tiplerinde erken tanı önemlidir ancak özellikle bu kanser tiplerinde kanser tarama programının uygulanması ile hiç yakınma yok iken kanseri erken evrede yakalayıp tedavi etmek mümkün olabiliyor” dedi.

 

Sağlığımız çok önemli ve sağlıklı olduğumuz sürece tüm zorlukların üstesinden gelebiliriz diyen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz, Kanser Erken Teşhis Merkezi (KETEM)’e, Dr. Hatice Uçar’a ve kanserde, organ bağışında, kök hücrede farkındalık oluşturmak için grup arkadaşları ile seminere katılım sağlayan Alican Kara’ya teşekkür etti. Alican Kara’nın teşekkür belgesini Dr. Hatice Uçar verdi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x