Bu kez perdeler kansere dikkat çekmek için İzmir Karşıyaka’da açıldı

Bu kez perdeler kansere dikkat çekmek için İzmir Karşıyaka’da açıldı

3 years ago 0 0 1234

Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Karşıyaka Belediyesi ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliğiyle kanserde erken tanının önemini anlatan “Karar Senin, Karar Hepimizin” oyunu sahnelendi. Akciğer kanserine yakalanan gencin hikayesini anlatan oyun öncesi kanserle ilgili bilgiler verilerek, erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

Karşıyaka Ahmet Piriştina Kültür Merkezi’nde, Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), Karşıyaka Belediyesi ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliğiyle, kanserde erken tanının önemini anlatan ‘Karar Senin, Karar Hepimizin’ oyunu sahnelendi. Oyun öncesi kanserde erken teşhis ile ilgili bilgilendirme eğitiminin verildiği etkinlikte, izleyiciler gerekli tarama merkezlerine yönlendirilerek bilinçlendirildi. Senaryosu Songül Konak Değermencioğlu ve Ahmet Faruk Taş tarafından yazılan, Zeki Kamber tarafından yönetilen oyunda, kanser hastalığına yakalanan Ahmet’in hikayesi canlandırıldı. Öte yandan oyunda, zararlı yiyecekler ve eğitimin önemi konularına da dikkat çekilerek farkındalık oluşturuldu. Kanserle ilgili farkındalık yaratmak amacıyla kamu spotu niteliğinde sahnelenen oyunda oyuncular, ‘Erken tanı, Hayat kurtarır, Karar, Hepimizin’ yazılı tişörtlerle izleyicilerin karşısına çıktı.

TARAMA TESTLERİ KETEM BİRİMLERİNDE ÜCRETSİZ YAPILIYOR

Oyun öncesi izleyicileri bilgilendiren Karşıyaka KETEM Sorumlusu Doktor Hatice Uçar Yüksel, “Türkiye’de ve dünyada üç tane kanser hastalığının taraması yapılmaktadır. Tarama, bir hastalıktan ölen veya hastalık sahibi olan kişilerin sayısını azaltmak, hastalanan kişilerin erken tanı ve tedavisini yapmak amaçlı testlerdir. Meme kanseri, bağırsak kanseri ve rahim ağzı kanserine yönelik testler yapmaktayız. Bir kadın hastalandığında, kendisi, eşi, çocuğu, iş yeri, toplumsal olarak herkes etkilenir. Bu durum toplumsal sosyal bir sorun haline gelir. Biz, bu tarama testlerini yaparak erkenden hastalığı teşhis etmeyi amaçlıyoruz. Rahim ağzı testi, hücre dokusunun örneği alınarak gerçekleştiriyor. Orada bir mikrop var, eğer ürüyorsa siz rahim ağzı kanseri riski taşıyorsunuz demektir. Bu riski taşıyan insanları daha sık kontrol ederek hastalığa dönüştürmemeyi amaçlıyoruz. Tarama testlerinde olağanüstü bir durum saptadığımızda, farklı testlerin yapılması için bir üst basamağa yönlendiriyoruz. 50-70 yaş arasında kadın erkek herkese kolon kanseri testi yapıyoruz. 40-69 yaş arasındaki kadınlara mamografi testi yapıyoruz. 30-65 yaş arasındaki kadınlarda da rahim ağzı kanseri tarama testi uyguluyoruz. Bunların hepsi KETEM birimlerinde ücretsiz yapılıyor. Yalnızca mamografi için randevu alınması gerekiyor” dedi.

Ülkemizdeki ilk 5 kanser türü gelişmiş ülkelerle benzerlik göstermektedir. Erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri en sık görülen kanser türleridir. Verilerimize baktığımızda kanserde geçmiş yıllarda görülen artış hızının durağanlaştığını görmekteyiz. Elbette kanser kayıtlarındaki düzelme bunun en önemli sebebi olsa da, tütüne bağlı kanserlerde erkeklerde azalma da görülmeye başlandı diyen Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz, “Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği olarak vatandaşlarda farkındalık ve bilinç düzeyinin artmasını sağlamak, doğru bilinen yanlışlardan kurtularak doğruların herkese ulaşmasını sağlamak için tiyatro kurduk ve çalışmalar yürütüyoruz. Erkeklerde en sık akciğer kanserinin görüldüğünü, bunun temel nedeninin tütün ürünleri olduğunu biliyoruz. Tiyatro oyunumuzda akciğer kanserine yakalanmış, kanser tedavisinde erken teşhis ile kurtulmuş bir gencin hikayesini ve erken teşhisin önemini anlatıyoruz.  “Karar Senin, Karar Hepimizin” oyunu inşallah erken teşhisin kanser tedavisinde ne kadar önemli olduğunu anlatabilmişizdir. Dernek Tiyatrosu olarak sağlıkla ilgili tiyatro gösterilerimiz devam edecek. Ahmet Piriştina Kültür Merkezini de düzenlenen tiyatro etkinliğine destek olan KETEM’e ve Karşıyaka Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/yerel-haberler/izmir/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acil-41205639

https://www.cnnturk.com/yerel-haberler/izmir/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-989483

http://www.milliyet.com.tr/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-izmir-yerelhaber-3266121/

https://www.haberturk.com/izmir-haberleri/68883808-bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi#

https://www.posta.com.tr/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-2151124

https://www.dha.com.tr/kultursanat/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi/haber-1641081

https://www.sondakika.com/haber/haber-bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-12022324/

https://www.kanalege.com.tr/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi/16498/

https://www.egeajans.com/genel/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-h18791.html

http://www.egepostasi.com/haber/perde-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi/213923

http://egeninsesi.com/haber/247416-perde-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi

https://www.bolgegundem.com/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-845902h.htm

https://www.haberler.com/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-12022324-haberi/

https://www.mynet.com/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-110105303045

https://www.arti49.com/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi-1621537h.htm

http://akgundem.com.tr/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi/40793/

https://pgnhaber.com/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi/

https://sonsoz.com.tr/bu-kez-perdeler-kansere-dikkat-cekmek-icin-acildi/

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x