BTSM Ve KMDD İşbirliği İle Kanser Nedir? Bilgilendirme Sunumu Yapıldı

BTSM Ve KMDD İşbirliği İle Kanser Nedir? Bilgilendirme Sunumu Yapıldı

5 years ago 0 0 2163

Buca Toplum Sağlığı Merkezi ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliği ile

KANSER NEDİR? BİLGİLENDİRME SUNUMU YAPILDI

Buca Toplum Sağlığı Merkezi ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliği ile Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi öğrencilerine 2 seansla yaklaşık 500 öğrenciye Dr. Derya Çetin tarafından “Kanser nedir?” bilgilendirme sunumu yapıldı.

 

Sunuma Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Nihat Sadri Özsoy, Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Derya Çetin, Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz, Okul Müdürü ve Öğretmenleri katıldı.

 

Sunumda konuşma yapan Buca Toplum Sağlığı Merkezi Doktoru Derya Çetin, görsel sunumlar eşliğinde kanser hastalığı anlatılarak, hastalığın ne olduğu, nasıl meydana geldiği, ne tür risk faktörlerinin hastalığı oluşturduğu (sağlıksız beslenme alışkanlıkları, sigara ve diğer tütün mamulleri kullanımı, hareketsiz yaşam tarzı, obezite, güneş ışınları, çevre kirliliği ve teknolojik cihazların bilinçsizce ve uzun süreli kullanımı gibi…) belirtiler ve hastalıktan nasıl korunulabileceği konularını aktardı.

 

 

Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Nihat Sadri Özsoy; ” Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır” dedi.

 

Toplum sağlığı olarak taramalarımız özellikle bayanlar üzerinden 40-69 yaş arasına meme kanseri için mamografi, ultrason ve kendi kendine muayene öğretme şekillerini öğretiyoruz. 65 yaşına kadar rahim ağzı kanseri için taramalarımız var. Yine 50-70 yaş arası erkek ve bayan fark etmiyor. Bunlara da kolon kanseri dediğimiz kalın bağırsak kanseri üzerine bir tarama işlemleri var. Vatandaşlarımızdan da bu taramalar yurt dışında ve birçok yerde yüksek maliyet isterken ülkemizde ücretsiz yapılıyor. 1 Milyonluk Dolarlık cihaz alındı ama hasta bulamıyoruz. Toplum Sağlığı Merkezimizde; meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri “ÜCRETSİZ” olarak verildiğinin” altını çizdi.

 

Kanser Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz “Kanser Nedir?” sunumu çocukların bilinçlenmesi için önemliydi. Yılmaz, katılımcılara teşekkür etti.  Sunumdan sonra Okul Müdürü Gültekin ŞEN’e ve İngilizce Öğretmeni Ayşe Adakaya’a teşekkür belgesi verdi.

 

Okul Müdürü Gültekin ŞEN, KETEM’e ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz’a teşekkür ederek çiçek verdi.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x