4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 Şubat Dünya Kanser Günü

4 years ago 0 0 918

Dünya’da her yıl ortalama 14 Milyon Kişiye kanser tanısı konuluyor. 8 Milyon Kişide kanserden yaşamını kaybediyor. Türkiye’de ise geçtiğimiz yıl 174 bin kişiye kanser tanısı konuldu. 103 bin erkek 61 bin kadın kanserle mücadele ediyor. Sağlık Bakanlığı Kanser Daire Başkanlığının kanser verilerine göre ülkemizde geçtiğimiz yıllara göre artışın durağan hale geldiğini önümüzdeki yıllarda da gerileme görüleceğini belirtiyor.

Fakat toplumumuzda çoğu kültür ve toplumlarda kanserle yaşayan insanlar halen damgalanmakta ve ayrımcılıkla karşılaşabilmekte, bu durum da bireyleri tedavi almaktan vazgeçirebilmektedir. Kansere yakalanan kişinin duygusal, fiziksel ve zihinsel durumuna önemli etkiler yapabilmekte ve tanı aldıktan sonraki birkaç yılda kadar yaşam kalitelerinin bozulması riski altında kalmaktadırlar. Bazı kanser tedavilerinin doğurganlık, cinsellik, saç dökülmesi ve kilo alımı gibi fizyolojik etkileri hastaların damgalanması ayrımcılıkla sonuçlanabilmekte ve bazen eşlerin ayrılmasına yol açabilmektedir.

Bizler kansere karşı mücadelede bir fark yaratabiliriz ve yaratabilirsiniz diyoruz.

Çevremiz ve ulaşabildiğimiz ülkemiz gençliğine kanserden korunmayla birlikte, kanser hasta ve hasta yakınlarına yönelik farkındalık çalışmalarına ve etkinliklerimize devam edeceğiz. Birlikte birçok zorluğu ortadan kaldırabileceğimize inanıyoruz. 

Dünya Kanser Günü “Ne yapabiliriz” için harekete geçmede ve söz vermede önemli bir fırsattır.”Yapabiliriz, yapabilirim” seçeneklerini gerçekleştirmek için tercihiniz ne olursa olsun kansere karşı mücadelede bir fark yaratabiliriz ve yaratabilirsiniz. Bu vesileyle,

Mutlu, umutlu ve sağlıklı kalın.

 

 Mevlüt Yılmaz

Kanserle Mücadeleyi Destekleme

Derneği Başkanı

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x