300 Öğrenciye “Kanser Genel Bilgilendirme” sunumu yapıldı

300 Öğrenciye “Kanser Genel Bilgilendirme” sunumu yapıldı

5 years ago 0 0 1544

KETEM ve Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği işbirliği ile Buca 85. Yıl Anadolu Lisesi öğrencilerine 2 seansla yaklaşık 300 öğrenciye Dr. Handan YILMAZ tarafından “Kanser Genel Bilgilendirme” sunumu yapıldı.

            Sunuma Okul Müdürü Hasan Basri KARAOĞLU, Öğretmen ve öğrenciler ile Kanser Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt YILMAZ katıldı.

 

KETEM ve Halk Sağlığı Merkezi Doktoru Handan YILMAZ sunumda, Kanser nedir? Kanser neden öldürücü? Kanser bulaşıcı mıdır? Kanserin nedenleri nelerdir? Kanser belirtileri nelerdir? En sık görülen kanser türleri nelerdir? Nelere dikkat edilmeli? Türkiye’de Kanser İstatistiği Nasıldır? gibi başlıklarda öğrencilere soru cevap şeklinde sunumu gerçekleştiren  YILMAZ: ” Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi, kamuoyunun gündemini meşgul eden ve kanserojen olma ihtimali olan her konuyu, en kısa sürede gündemine alıp, yurt içi ve yurt dışı ilgili kurum, kuruluş ve bilim insanları ile birlikte değerlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Günümüzde özellikle bu hedefe yönelik kanser eylem planları yapılmakta, tütün kontrolü, dengeli beslenme, fizik aktivite ve korunma odaklı kanser mücadele stratejileri oluşturulmaktadır” dedi. Ayrıca, Halk Sağlı Merkezlerinde rahim ağzı, kolon ve meme kanseri testlerin ücretsiz yapıldığının altını çizdi.

                  Kanser Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt Yılmaz: “Kanser konusunda toplumda farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi kanserle mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.  “Kanser Genel Bilgilendirme” sunumu çocukların bilinçlenmesi için önemliydi. Yılmaz, katılımcılara teşekkür etti.  Sunumdan sonra Okul Müdürü Hasan Basri KARAOĞLU, İngilizce Öğretmeni Ayşe ADAKAYA ve Doktor Handan YILMAZ’a teşekkür belgesi verdi.

                  Okul Müdürü Hasan Basri KARAOĞLU, Kanserle Mücadeleyi Destekleme Derneği Başkanı Mevlüt YILMAZ ve Basın Danışmanı Ahmet Faruk TAŞ’a, KETEM ve Halk Sağlığı Merkezi Doktoru Handan YILMAZ ve Hemşire Gülşen ARCANLI’ya kanser sunum için teşekkür belgesi vererek teşekkür etti.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x