1-7 Nisan Kanser Haftası

1-7 Nisan Kanser Haftası

4 years ago 0 0 930

Kanser, günümüzde önemli bir sağlık sorunu olarak insan hayatını tehdit etmektedir. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alan kanser, öldürücülüğünün yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Kanser konusunda toplumda erken tanı için farkındalık sağlanması ve toplum bilincinin geliştirilmesi, kanserle mücadele de en etkili yöntemlerin başında gelmektedir.

 

Kanserden kurtulmanın en önemli şartı hastalığın erken evrede, henüz etrafa yayılmadan ortaya çıkarılmasıdır. Bunu “kanserde erken tanı” olarak tanımlıyoruz.

 

2000’lerden itibaren meme, rahim ağzı, bağırsak, hatta son yıllarda akciğer kanseri gibi sık görülen kanser türlerine bağlı ölüm oranlarında azalma görülüyor. Kısmen tarama yöntemlerinin ilerlemesi, erken tanı ve toplum farkındalığın artmasıyla paralel olarak artıyor.

 

Peki, kanserde erken tanı neden önemli?

Erken tanı, kanser hücrelerinin o bölgede fazla yayılmadan tedavi edileceği gibi hayatımızı da kurtarıyor. Erken tanı, kanser riski taşıyan hastalara veya daha yeni kanser olmuş birine uygulanırsa kanser riskini azaltmış veya yok etmiş olur.

Dernek olarak toplumda kanser hakkında farkındalık yaratmak. Toplum bilincini geliştirmek. Halkımızı erken tanıya yönlendirmek ve gerekli eğitimleri vermek. Sigara ve diğer tütün ürünlerinin kullanımının zararları, sağlıklı beslenmenin önemi gibi konuları eğlence yoluyla bilinçlendirmek ve yaygınlaştırılmasını sağlamak amacıyla 9 kişilik ekipten oluşan bir Tiyatro kurduk. Tiyatromuzda lösemi, çocuk kanserleri ve yetişkin kanserlerini içeren eğitici oyunlar yer alacak.

 

Mevlüt Yılmaz

     Kanserle Mücadeleyi Destekleme

         Derneği Başkanı

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x